21 Behalve nog eenige Romeinsche fundeeringen, bij het huis Leeuwensteiti, tusschen Voorburg en den Leid- schen dam gelegen, heeft men in den omtrek van ’s Gravenhage geene bouwresten uit het Romeinsche tijdvak aangetroffen, geene ook, uit het Merovingische en uit het daarop gevolgde Carolingische tijdvak. HET KASTEEL „DIE HAGUE.” Met dat Carolingische tijdvak echter, begint er wat meer historisch licht te schijnen, en in dat tijdvak treedt plaatse af en toe nog eenige Romeinsche munten, doch eerst ten jare 1829 werden op het tegenwoordige bui tengoed Arentsburg, door Professor Heuvens de fun deeringen van het vroegere Forum teruggevonden en wel ter diepte van ongeveer anderhalve Meter beneden het maaiveld, welke fundeeringen, vooral door toedoen van Koning Willem I toen van onder het geboomte en tuingewas werden ontgraven en blootgelegd. Het waren die fundeeringen en kelders, deels van tuf- en deels van bak-steen, welke verspreid over een terrein van drie hectaren, getuigden van de beteekenis en van den omvang dezer Romeinsche stichting en van de veelsoortige gebouwen waaruit deze eertijds bestond, waarvan toen tevens nog eenige bevloeringen in marmer-mozaik werden gevonden, gelijk mede enkele marmeren beeldwerken, altaren, geloftesteen en, huisraad en vaatwerk. Uit de opschriften en uit de stempels o. a. op de gebakken pannen, blijkt, dat zoowel het eerste als het dertigste llmneinsche legioen hier in bezetting moet hebben gelegen. In het Rijks-Museum van Oudheden te Leiden worden de meeste voorwerpen, door Prof. Reuvens bij deze ontgraving gevonden, nog bewaard.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 139