22 Met Karel de Groote begint de tweede ontwikkelings geschiedenis van ons land. Hij, de grootste Vorst zoowel onzer als der geheele Europeesche geschiedenis, hij was één dier zeldzame mannen, als er in elke groep van tien eeuwen hoogstens één geboren wordt, wat meer zegt, hoogstens één geboren schijnt te kunnen worden. He natuur toch heeft een tiental eeuwen noodig om een Karei de Groote te kunnen, produceeren. er tevens eene nieuwe periode in, het ontstaan van het Graafschap Holland. HET KASTEEL „DIE HAÖHE Met het vertrek der Romeinen in de vijfde eeuw na Christus, toen Rome, beducht voor de groote volks verhuizingen en volksverschuivingen, die, een Bandjir gelijk, alles verwoestende en vernietigende Italië en haar zelve bedreigden, tot zelfbehoud hare legioenen uit de wingewesten moest terugroepen, met dat vertrek eindigde hier de Romeinsche cultuur en keerden, onder den invloed der naar hier gedrongen nieuwe volks stammen de primitieve dagen van voorheen ten deele weder terug, zoodat de beschavings arbeid later, grooten- deels weder opnieuw moest aanvangen in deze streken. Wie was het, die niet alleen vrijwillig zich met die taak belastte, doch ook ten vollen berekend was die taak te volbrengen, en aan onze stoere voorouders, trots hun zelven wellicht, teruggaf wat zij verloren hadden, kennis en wetenschap, orde en wet, en hen bovendien bracht wat zij nog niet bezaten, of althans nog niet begrepen hadden, godsdienst? De man, welke die taak op zich nam en volbracht, was Karei de Groote, Carolus Muc/nus. en naar hem wordt dit tijdvak het CaroUngiscJie genoemd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 140