27 HET KASTEEL Sedert Bladel genaamd hij Beuzel in de Meyerijsche Kempen gelegen. „DIE HAGUE. wikkeling dezer streken, de aanhoudende invallen der Noormannen, een gevolg van het krachteloos bestuur van Karei de Groote’s zonen en kleinzonen, zij werden de oorzaak van eene in hare gevolgen hoogst belangrijke gebeurtenis voor de maatschappelijke en voor de zelfstandige staatsontwikkeling dezer streken. Onder den indruk toch van het schrikbewind dier Noormannen, die de riviermonden binnenzeilende met hunne kleine schepen, alles verwoestend steeds verder landwaarts in drmgen, TIG/Z’ bij Duurstede, de toen ze.r belangrijke handelstad Dorestat, bij herhaling plunderden, l'iel verbrandden en zich zelfs langer dan eene halve eeuw te Utrecht, vestigden, onder den indruk dier aanhoudende invallen was het, dat volgens den Klerck uit de Laage Landen, „in het jaer ons „Heeren achthondert LXIII, des negenden dages voir „Sinte Jansdacli nativitatis, als de Coninck der „Vrancken Kaerl die Cale, die was Lodewijcks soen, „die Grote Kaerls soen was. sat in eenre stede, die Pladeel heete, ende plach te staen in Brabant „opter Kempen,daer hij vernam dat dieDeenenendeNoor- „mans Hollant verwoest hadden, ende dat volck doot „geslagen: ende om des wille zoe gaff hy doer beede „Haghens des eedelen Grave, eenen genoemt Didericke „of Dirck, die des Princen Walcherius Broder was, „geboren van der Crone van Vrancken al Hollant ende „die Kercke ’tEgmonde mit hoeren toebehoeren, dat’s „te verstaen van Zuythardeshage ter voertrap van „Kinclie toe.... Ende geven onsen lieve getrouwen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 145