34 HET KASTEEL „DIE HAGHE.” toegankelijk als liet bijna was door zijn moerassen, zijn wouden en zijn plassen, doch de Hollandsche Graven zij schenen het zich nu eenmaal tot levenstaak te hebben gesteld om de Friezen te onderwerpen, en om behalve Graven van Holland, ook Graven van West- Friesland te willen zijn en hoezeer meer dan één hunner die taak met zijn leven heeft moeten betalen, elke volgende Graaf hij rustte niet aleer hij de dood van zijnen gesneuvelden voorganger had gewroken, en zoo werden de West-Friezen, eindelijk na drie eeuwen van strijd, ten jare 1290 door Floris den Ven voor goed be dwongen alstoen kwamen alle die poorteren vóór den „Grave te samen, dien gemeenlijcke met vrijen moet „wille hulden met gestaefden eede, dat zij hem ende „zijnen Nacomelingen, Graven tot Holland, kenden voir „hoeren rechten Lansheer.” Doch het was niet enkel door behulp van het zwaard, met enkel door ruw geweld en door eene zekere bru taliteit, toen „het recht van den sterkste’’genoemd, dat onze Graven, hooghartige, vermetele en ondernemende Ridders als zij waren, hun doel, vergrooting van aanzien, van macht, van invloed en van grondgebied trachtten te bereiken, zij bezigden daartoe ook andere middelen, en volgden daartoe ook nog andere wegen. Door het sluiten o. a, van huwelijksverbintenissen met aanzienlijke vorstelijke familiën. met de dochters van Heitogen, van Koningen of Keizers wisten zij inderdaad hun invloed te vergrooten steun en aanhang te erlangen op de Rijksdagentegenwicht te ontwik kelen tegenover den invloed der Bisschoppen, der Vla mingen en der Lotharingers bondgenooten te winnen voor nieuwe ondernemingen, of middelaars bij grens regelingen, en, wat vooral hun volk ten goeden kwam

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 153