38 HET KASTEEL „DIE HAGHE.'’ aan een jachtslot door Karei, Hertog van Lorraine in de 10e eeuw, in de wildrijke bosschen van Soignies gebouwd, evenzoo, hoezeer eerst een drietal eeuwen later, bepaalde de aanwezigheid van dat jachthuis in het Haghehoute, Graaf' Willem’s keuze omtrent de plaats alwaar hij zijn kasteel zou bouwendat kasteel, het kasteel „die Haghe’, het werd gebouwd, en daarom heen verrees al spoedig een dorp, dat een viertal eeuwen den naam van dorp bleef' behouden, al was het dan ook volgens Huygens „het dorp der dorpen”, dat daarna werd opgenomen onder de z. g. n. „kleine steden’’, en dat thans in zielental reeds Neêrlands derde stad en zijn eerste is als Vorstelijke Residentie, als zetel der Regeering, én door hare ligging bij zee en omgeven door bosch en duin. Aan den bouw van dat kasteel „die Haghe” dankt niet enkel de stad ’s-Gravenhage haar oorsprong en zijn, maar dat kasteel, sedert, tevens de zetel van het Grafelijk en van het dit opvolgend bewind, is in dub bele mate van historisch belang, namelijk als centraal punt in onze geschiedenis, en als het uitgangspunt voor de wording van ’s-Gravenhage. Waar hadden onze Graven vóór dien hun regeerings- zetel Onze eerste Graven, zij hadden geen vast verblijf'; niet, wat men nu eene Residentie noemt. Als Stede houders of vertegenwoordigers der Frankische Vorsten toch, waren zij verplicht om jaarlijks het hun door den Vorst toevertrouwde gewest, hun Graafschap, een of meer malen zelfs, rond te reizen, ten einde in eigen persoon recht te spreken, zich zelven te overtuigen of alles goed werd beheerd, of' niemand ongelijk werd aange daan, en tevens om alle inwonenden in staat te stellen

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 157