45 HET KASTEEL Was de woning, het zoogenaamde Hof der Graven, eerst betrekkelijk klein van omvang en hoogst eenvoudig, wijl zij meest op reis zijnde meer logeerden dan wel woonden, en buitendien slechts een klein Hofpersoneel hadden, met de ver- „DIE HAGHE. Burgemeester, hernam de waardige Heer Jordens het woord en sprak „Hier in het hart van Holland, staan wij op klassieken „grond. De feestdisch is voor U aan gericht in de Groote „Hal van het Slot, alwaar de oud-Hollandsche Graven „in de 13- eeuw reeds hun Hof, en hun verblijf hielden. „Steeds 600 jaren zijn er verloopen sedert Graaf „Willem de He, sedert Floris de V« hier, in deze eigenste „zaal, ter feest-disch aanzaten. „Ziet, boven onze hoofden hangt eene herinnering „aan den eersten Groenlands-vaarder, aan Linschoten, „die het in 1596 meegebrachte walvischbeen aan zijne „geboortestad vereerde. De meesterstukken van onzen „grooten Haarlenischen schilder, van Franz Hals, door „Uwe Majesteiten bereids bewonderd, versieren het ge- „bouw, welks groote Hal thans onze feestzaal is. Het „is dus een klassiek plekje gronds, al waar Uwe Maje- „steiten, naar de oude gewoonte van Neê'rlands Vorsten „thans hare „blijde incomste” vieren.” Zoo sprak de Heer Jordens,aldus Hare Majesteiten eene ontvangst bereidende, indrukwekkender, waardiger en ei genaardiger dan eenige andere ontvangst had kunnen zijn, dan eenige andere Stad Haar had kunnen bereiden, want geen enkele Stad in NederL beschikt over zoodanige feest zaal uit het verleden, Haarlem is daarin inderdaad eenig.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 164