49 gesticht, door 4 HET KASTEEL „DIE HAGHE. Het Rijks-paleis te Aken, mede door Karei den Grooten gesticht, en alwaar hij, Koning Willem, in 1248 zijn acht-daagsch koningsfeest had gegeven, het kon hem daartoe evenmin dienenhet lag te ver buiten zijn erflanden, buiten zijn Graafschap, alwaar hij juist rust en verpoozing hoopte te vinden van de vele en van de drukkende lasten en van de bijna eindelooze be zwaren en moeiten aan zijn koningschap verbonden. Van daar dat hij wilde bouwen, en hoe hij moest bouwen, dat had hij behalve aan deze Rijksburchten, vooral gezien aan het Reichs-Palast te Ingelheim. Dat paleis toch te Ingelheim, tusschen Bingen en Mainzbezuiden den rechter Rijnoever gelegen, het had in die dagen in Duitschland zijn weerga niet door Karei den Grooten gebouwd, was het beroemd door zijn 100 marmeren zuilen uit Rome en uit Ravenna afkomstig, door zijn prachtvolle bronzen reliefdeuren, afgehangen volgens de sage in gouden posten beroemd ook door zijn muurschilderingen en marmer- mozaïken, die de daden van een Alexander, van een Hannibal, van een Julius Gesar, van een Constantijn en van een Théoderik den Grooten voorstelden. Tot dat paleis, ommuurd en omgracht, en Het Rijks-paleis te Nijmegen, door Karei den Grooten op den Hunerberg aldaar gebouwd en door Keizer Frederik Barbarossa ten jare 1155 herbouwd, het kon hem hiertoe niet dienen, want uit dringenden geldnood, had hij tijdens de belegering van Aken dit paleis met het bijbehoorend gebied, en met de al de daarop wonende Edelen, Leenmannen, Stedelingen, Dienstbaren en Vrij gelatenen verpand of vervreemd voor 16.000 Mark, fijn zilvers, aan Graaf Otto den IIIen van Gelder.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 168