50 Op die vraag, die inderdaad niet zonder historische, HET KASTEEL „DIE HAGHE.” Hohenstaufische aanhangers bezetwas hem op zijn tocht van Keulen naar Aken den toegang geweigerd, zoodat hij wel verplicht was geweest het toen te be legeren en zich stormerhand den 28sten Maart 1249 een toegang te verschaffen, waarna hij er een korten tijd zijn intrek had genomen. Vol bouwplannen dus, kwam Koning Willem dien winter in zijn Graafschap terug, of zooals de Klerk uit de Laage Landen bij der Zee ons zegt: „Nu is Coninc Willem in Hollant gecomen, daer „hij mit groter weerdicheyt ontvangen wort, als ’t wel „recht was, ende quam rechtte voert in de Haege, „ende deede ontbieden verstandele wercklude, om een „Coninclijc Palleijs aldaer te maecken, dat noch huden- „daechs die Oude Sael heet." En Goudhoeven zegt in zijn Hollandsche Chronyk „Dat Koning Willem bij rade zijner Beieren dat Hof, dat t’ 's Gratescinde plach te wesen, getransle- overgeset heeft in den Hage, om aldaer te swaere saken des Rijks en des Lands, aldaer sulcke manijere dije glorie en eere van Hollant andere natiën, die daer dikwijls bij hem •n teert en „tracteren de „om „quamen kondig te maken." Na dat jaar 1250, toen Konig Willem tot dien bouw overging, zijn er nu 643 jaren verloopen, en thans is het de vraag, wat blijkt er van dat paleis toen te zijn gebouwdheeft hij inderdaad gesticht en voltooid een gebouw, waarin hij Rijksdagen kon houden, waarin hij zijn Keurvorsten en al de Geestelijke en Wereld lijke Hoofden van zijn Keizerrijk kon nooden en kon ontvangen en kon herbergen ook

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 169