52 van het geheel te danken is, dit blijkt voldoende uit den zóó ruimen en zóó grootschen, en voor ons land althans eenigen aanleg van dit Kasteel, dat binnen zijn buitengrachten een oppervlak van niet minder dan vijftien hectaren besloeg; dat blijkt ook. uit de overeen komst met de Reichspalaste te Ingelheim en te Aken, alwaar gelijk hier, de gebouwen gegroepeerd waren om twee centra, namelijk om de feest- of vergader-zaal als voornaamste, en bezijden deze, om eene hofkerk of hofkapel als tweede middelpunt. Dat Koning Willem zijn paleisbouw niet spoediger en niet verder heeft kunnen voltooien, vond zijn reden in voortdurend geldgebrek; hij was altijd in penuria, altijd en peine, en verpandde en vervreemdde burchten, steden, tollen, tienden, kortom al wat zich daartoe eenigzins eigende, om zich maar te kunnen redden. Buitendien was hij gul van aard; hij gaf gaarne en hij gaf veel, vooral voor de stichting of voor den herbouw van kerken en van kloosters. Geen wonder dan ook, dat een zoo omvangrijk werk als deze paleisbouw slechts uiterst langzaam vorderde en dat men begon met daarvan het eerst noodige. de omgrachting en ommu ring aanteleggen en aftewerken, en met het woon-ge- deelte op te trekken. ’sKonings vroegtijdige en onverwachte dood,slechts een zoon, vier jaren oud tot opvolger nalatende, had tengevolge dat de verdere bouw toen gestaakt werd om eerst later, toen die zoon, onze Floris de V, als Graaf van Holland en Zeeland de Regeering had aan vaard. te worden hervat, en hoezeer dan ook gewijzigd, te worden voltooid. Koning Willem heeft zijne nieuwe woning, zijn Hof, HET KASTEEL „DIE HAGHE.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 171