56 Inderdaad dat kasteel „die Haghe’’, of, zooals de reste er van nu heet, „het Binnenhof’’, het is een unicum; het is het aan historische herinneringen rijkste èn waardevolste èn eerbiedwaardigste wat Nederland bezit bij honderdtallen, neen wellicht bij duizendtallen zijn ze te noemen de elkaar opvolgende namen onzer voor ouders, die daar een grooter of een kleiner deel huns levens en wel het beste, het actiefste en het degelijkste deel huns levens hebben doorgebracht, met zich te wijden aan ’sLandszaken; en bij honderd- en wellicht bij duizend tallen zijn eveneens te noemen de elkaar opvolgende beslui ten daar genomen, besluiten, die het fondament vormen van het Nederland van heden. HET KASTEEL „DIE HAGHE.’’ dat het Kasteel, dat nu werd ingewijd, later door aan bouw gewijzigd en vergroot, de Residentie zou worden van onze Vórsten van Oranje, de Regeeringszetel onzer Hoog Mogenden, voor eeuwen de vergaderzalen zou bevatten van ’s Lands afgevaardigden en de werkkamers van mannen als een Oldenbarneveld en als een de Witt. En evenmin, konden zij het vermoeden, dat binnen de enceinte van dat zelfde kasteel, zes eeuwen later de Staten-Generaal van een Koningrijk der Neder landen zouden vergaderen, en datzelfde Holland van eigen Koningen, aldaar den eed van trouw aan ’s Lands Grondwet in ontvangst zou nemen. Hoe zag op dien Augustusdag van het jaar 1284 het toen ingewijde kasteel er uit, welke veranderingen heeft het sedert ondergaan en wat rest ons nog van het toen aanwezige Bij dit kasteel, denke men evenwel niet aan eene veste of aan een versterkte burcht, opgericht en ge-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 175