57 HET KASTEEL verdedigings- met die dagen was liet was voor dat zij werd omgracht en ommuurd, DIE HAGHE.” sticht uit een beschermings- of uit een oogpunt, zooals b. v. het kasteel Huiden aan den mond van de Vecht, zooals het kasteel Brede,rode aan den mond van den Kinhem, zooals het kasteel Medemblik ter Kust-, of zooals het kasteel Haemstede ter eilands- verdediging neen, het kasteel die Haghe, het had geen ander doel dan om te dienen tot verblijf voor den Graaf en tot de ontvangst van diens leen- en dienst-mannen, diens rechtvragenden of gasten. In die dagen evenwel, waarin elke leenman een eigen burcht bewoonde, door diepe grachten omgeven, en meestal voorzien met rondeelen en zware torens in die dagen was het noodig, dat de Grafelijke woning althans beveiligd was voor een coup de main, en van daar dat zij werd omgracht en ommuurd, en alléén door verdedigbare poorten en over ophaalbruggen toe gankelijk was. Van eene bepaalde belegering van dit kasteel is dan ook in de geschiedboeken geen sprakein gevaar volle tijden werd de bestuurszetel tijdelijk overgeplaatst binnen de goed versterkte stad Delft. Alleen ten jare 1479 schijnt het kasteel enkele dagen te zijn bedreigd de Valkeniers toch van den Hoekschgezinden Wolfert van Borsselen, den Stedehouder van den Bourgondischen Graaf Karel den Stouten, zij waren in twist geraakt met de dienaren van den Kabeljauwschgezinden Heer van Wassenaar, eene twist, die zoo hoog liep, dat zelfs de partijgenooten uit Haarlem en uit Amsterdam daaraan kwamen deelnemen. Een nog tijdig gesloten verdrag voorkwam echter de vermeestering van het Hof. zooals het kasteel toen genoemd werd, dat evenwel wegens schending van dat verdrag nog aan eene plun dering blootstond.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 176