58 HET KASTEEL muren, breedte had 180 el'; een „DIE HAGHE. Het kasteel, zooals dit door Graaf Floris V voltooid en betrokken was. besloeg een rechthoekig, lang werpig terrein, ter breedte van ongeveer 2100 M, bij eene lengte van 7200 M., en alzoo eene ruimte van nagenoeg 15 hectaren, in lengterichting in drie gedeelten verdeeld, namelijk in een westelijk-, een midden- en in een oostelijk gedeelte. Het westelijk- of vóór-gedeelte begrensd door den zandweg van Leiden naar ’s-Gravezande, vormde een ommuurd en omgracht, en door Poorten gesloten Voor af Nederhof, het tegenwoordige Buitenhof, met de nog bestaande Gevangenpoort tot noordelijke toegangspoort. Het nridden-gedeelte, bevatte het eigenlijke Kas teel dat zelf ook weder met grachten bruggen en poorten, en buitendien nog met muren, was afgesloten, en binnen die grachten eene van nagenoeg 100 el' bij eene lengte van oppervlak alzoo van bijna 2 hectaren innemende. Het oostelijk- of achter-gedeelte, mede omgracht en ommuurd, diende tot ’s-Graven boemgaerd of vergier en bevatte zijn wandel- en coel-tune, zijn grasperken en prieëlen, zijn rozen en madelieven, zijn leliën, violetten en acoleiën, zijn eglantieren en moerbezieboomen. zijn pesekens of perziken, zijn faisanten, pauwen en verder pluimgedierte. En terwijl zich op het Voorhof de stallen, de schuren, het Valkenhuus, het Hondenhuus en de woningen van het stal- en dienst- en van het lagere wachtpersoneel be vonden, stond en staat nog midden op het Binnenhof, juist tegenover de Middenpoort, later de Stadhouders- poort genoemd, de Groote Zaai met hare vrije voortrap, waarmede „men ginc ten palayse opwaert.” Achter die Zaal, doch daarmede in aansluiting, bevonden zich

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 177