74 HET GESCHIL OVER HET COMMANDO, ENZ slag op liet nu ontblootte hoofd, waardoor hij ver wond werd en hevig begon te bloeden. Gelukkig kwam hem nu de loodgieter Rotteveel te hulp, die door zijn vastberaden optreden, het volk zooveel ontzach wist in te boezemen, dat de arme Voogd niet verder werd lastig gevallenwel weerklonk nog nu en dan het hatelijk scheldwoord, maar hij kwam toch behouden door de staldeur in de Stadsherberg aan. Middelerwijl had de Drossaard bericht ontvangen, dat een volksmenigte zich voor de woning van den procureur Hartevelt had verzameld en hij toog terstond met eenige gerechtsdienaars derwaarts, om de orde te herstellen. Daar aankomende, vond hij geen onge regeldheden, maar vernam hij, dat er op de Veerkade gevochten werd. Hij ging er dadelijk met eenige zijner mannen heen terwijl de procureur en de jongste Arnold hem vergezeldendat hij den laatsten met zich nam, was zeker zonderling, want de jongeling* was nog steeds beschonken en nam een sabel mede, die hij onder zijn rok voor zijn borst verborg. Het eerst gingen zij naar de woning van Vianen. alwaar zij veel volk bijeen vonden, maar zonder dat er eenige baldadigheid gebeurd was. Na eenig zoeken vonden zij Alberts op de vliering verborgen zij namen hem mede en begaven zich toen, waarom is niet recht duidelijk, naar de Stadsherberg. De menigte die voor de woning van Vianen had gestaan, volgde nu den Drossaard en zijn ge zelschap en zonder eerbied voor den ambtenaar werd er gedrongen, met vuil en steentjes geworpen en niet het minst „ireegl weegl geroepen. Tot dade lijkheden kwam het evenwel niet voordat men aan het eind van het Groenewegje gekomen was daar ontmoette een soldaat der Hollandsche garde de ver-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 194