83 zeer aangedane bejegingen gezin en zijn gevolg HET GESCHIL OVES HET COMMANDO, ENZ., die lien op zeer bijzondere wijze aan zijn persoon verbond. Door dus nu op eens in de ordonnantie die troepen te betitelen als gardes der Staten van Holland werd onverwacht en dus op des te beleedigender wijze den Prins een nieuwen slag in het aangezicht gegeven. De kolonel van Boetselaer deelde de ordonnantie aan het garnizoen mede en deed daarvan bericht aan de Gecomm. Raden onder bijvoeging van een rapport van den kolonel van der Capellen, commandant van het escadron gardes du corps, waaruit bleek dat verscheidene manschappen, met het oog op hun eed aan den Prins, bezwaar maakten zich aan den nieuwen staat van zaken te onderwerpen. Dien tegenstand overwonnen de Staten zeer spoedig door op 29 October te besluiten dat de gardes du corps gelijk stonden met de andere troepen der militie, en dus door geen anderen eed moesten zijn gebonden de door hen afgelegde eed werd daarom gecasseerd en alle officieren en manschappen van dien eed ontslagen. Dit nieuwe besluit zou aan het escadron hoofd voor hoofd worden voorgelezen, en wie daartegen eenige bedenking opperde, onmiddellijk uit den dienst worden verwijderd. Terzelfder tijd besloten de Staten, dat de vaandels der garde wederom zouden worden veranderd en weldra had de Hollandsche leeuw het prinsenwapen vervangen, niet echter zonder groot ongenoegen der officieren, dat zich kort daarna lucht gaf, door het laakbaar gedrag van een jong officier, die. terwijl hij de wacht had, zijn vaandel zoodanig beschilderde, dat de Hollandsche leeuw zich vertoonde, met een strop om den hals, hangend aan een galg. De Prins was door de hem zoozeer ontstemd, dat hij met zijn

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 203