86 BARTHOLOMEUS VAX BASSEN. Museum, fantastische gebouwen met rijke stoflage, behoort niet tot zijne goede werken het is uit zijne laatste jaren (1644.) Het inwendige van eene kerk, in het Mauritshuis, 1626 geschilderd, is eene ietwat kale en vervelende schilderij. Uitmuntend daarentegen is het binnenste van een deftig vertrek, waarin zich een gezelschap elegance vechtersbazen bevindt, in de verzameling van der Burgh te ’s-Gravenhage. Dit 1628 gejaarmerkte stuk is. evenals de kerk in ’t Mauritshuis, door Esaias •van de Velde gestoffeerd, die dit ook deed op een geheel dergelijk stuk zonder jaartal in ’s-Rijks-Museum te Amsterdam, en voor een derde, soortgelijk interieur in het Museum te Darmstadt. Met groote nauwkeurigheid is in deze vertrekken de geheele inrichting afgebeeld, zoodat wij ons daardoor volkomen in eene woning uit den aanvang der XVIIe eeuw kunnen verplaatsen. Aardig en leerrijk zijn o. a- de verschillende lijsten om de talrijke schilderijen die de wanden bedekken, de meubels, enz. Voortreffelijk is alles geteekend, en in een fijn grijzen, helderen toon gehouden Esaias van de Velde schijnt bij herhaling de stukken van van Bassen met figuren te hebben opgeluisterd dit bleek mij uit oude inventarissen van zijn tijd. Ééns deed dit ook Frans Francken II te Antwerpen. Een gezicht in eene katholieke kerk, berustende in het Museum te Berlijn, gem. B. van Bassen 1624 bevat nog de woorden F. Franck figuravit, invenit. Men heeft daaruit willen opmaken dat van Bassen eenigen tijd in Antwerpen doorbracht. Dit kan niet lang geweest zijn, want juist in 1624, en wel op den 28 Januari, lieten Bartholomeus van Bassen, jongman, en Aaltje Pieter van Gilst, jongedochter. hun huwelijk ten stad-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 206