87 BARTHOLOMEUS VAN BASSEN. huize van ’s-Gravenhage aanteekenende geboden gin gen niet in de beide kerken der Nederlandsche Her vormde Gemeente. Hij noemt zich alhier wonende. En in het volgende jaar, 9 Maart 1625, verhuurt onze schilder, „wonende, in ’s Gravenhage,” aan een kleer maker zijn huis in de Cromstraetsteeg te Delft daar „de vergulde lijst” heeft uitgehangen. Daar had van Bassen waarschijnlijk vroeger zelf gewoond. Hij was reeds in 1613 Lid van het Delftsche St. Lucas- Gilde 2) en bleef er denkelijk tot 1622, in welk jaar hij Lid van het Haagsche St. Lucas-Gilde werd. En in Den Haag zou hij blijven wonen tot aan zijn dood. Reeds in 1627 benoemde men hem tot Deken van het Gilde, later o. a. in 1636, was hij nog Hoofdman er van. In 1634 schijnt hij voor de Haagsche schutterij bezig geweest te zijn. Tenminste in de „Rekeningen’’ dier schutterij vond ik over 1634 Bartel van Bassen. over eenige teyckeningen naer te maecken XII Het schijnt hem goed gegaan te zijn22 Sept. 1639 kocht hij een „onvolniaeckte huysinge ende erve, staende en gelegen in de Molstraet alhier”. Dit was de Nieuwe Molstraat, want 8 October 1655 draagt Pieter Pater, als procuratie hebbende van Mr. Arnolt v. Bassen, dit huis over aan Reinburch van Gils, blijkbaar een bloedverwant Prot. Not. P. Camerling, Delft. s) Wij kennen zijn geboortejaar niet: maar mogen liet naar deze gegevens op circa 15901595 stellen. Walpole (Anecdotes of' painting in England) zegt, dat hij in Antwerpen geboren is en vermeldt twee schilderijen, vermoedelijk door hem gedurende een kort verblijf in Engeland geschilderd. Het zijn Karel I met zijne gemalin, bij den maaltijd, en de Koning en de Koningin van Böheme, aan hun huwelijks festijn. Deze stukken bevinden zich nog te Hampton Court; het eerste is gejaarmerkt 1635.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 209