93 DE STADHOUDER FKEDERIK HENDRIK. in vier deelen koningswater,) te voegen een vluchtige olie: oleum menthae, lavendulae, foeniculi, melissae, anisi en derg. Zoo eenvoudig echter handelde de asch- blazer of alchemist niet met den koning der metalen, de zon (o) of 0 (sol), zooals het goud wordt afgebeeld. Stoken en overhalen was zijn lust en zijn levenbo vendien, wilde iets aanspraak maken op duurzaamheid, dan moest er bij zijn sterrevocht, humidum astrale d. i. keukenzout, het zout bij uitnemendheid. Daarom, naar mijn bescheiden meening. moet eerder gedacht worden aan auro-natricum chloratum of aurum muria- ticum natronatum, bestaande uit éen atoom goud-chloried een atoom chloornatrium of keukenzout, en éen atoom water. Het kristaleen geel langwerpig-vierhoekig prisma, is oplosbaar in water. Dit praeparaat werd gebruikt in klierziekte, slepende huid-aandoeningen, kanker en constitutioneele syphilis als cordiaal of hart versterking d. i. als levenverlengend middel had het zijns gelijken niet. Jorissen zegt verder: „Le baron de Gent, quiparait s'étre beaucoup occupé de medicaments de ce genre, écrit au prince le 14- Février 1642: conforme le com- mendement qu’il a pleu a Vostre Altesse me donner, je me suis informé particulièrement des effects del’Or potable es personnes qui s’en sont servies”. II lui envoie des certificats de plusieurs honnêtes gens. „Celuy qui fait eest Or potable s’appelle Jean -Anthoine vander Haegenil demeure icy (Amsterdam) prés de Jan Homberts Toorn in de Coningbstraat, joignant le signe de la Lantgravinne de Hessen”. De Hagenaar Adriaan Helvetius gaf uit, als voor naam man. dus zonder vóórnaamHelvetius, medecin de S. A. B. Monseigneur Le Dcc d’Orleans: Traité

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 215