94 DE STADHOUDER FHEDEKIK HENDRIK. des maladies les plug frequentes, et des remedes spe- cifiques pour les guerrir. A Liege 1715, 12°; waarin hij vertelt, dat door hem drinkbaar goud wordt bereid „in je bijzijn, meneer, binnen een half uur tijds”. Hij prijst het zeer bij zeeziekte, verouderd braken en afgaan vijftien druppels in wijn of bouillon om de vier uren en na herstel alleen des morgens. Voorts is het onmisbaar bij legio ongesteldheden. In de Methode du sieur Helvetius, [den zelfden Adriaan]. A. la Haye 1710, 8°. leest men op de laatste p. (124): „On trouve tous ces remedes preparez chez monsieur Pierre Rottennond, apotecaire des pauvres de la Haye, demeurant dans le Hoogstraet, a la Haye en Hollande.” Pieter van Rottennond, stads-apotheker, woonde op de Hoogstraat (oostzijde) in de Souverg, mijn Haagsche doctoren bl. 55, doch vooral mijn opstel in het Haagsch Jaarboekje voor 1893 bl. 12. „Le médecin, qui fut particulièrement consults, ver volgt Jorissen, fut Andr. Cnoffelius, médecin de Vladislas IV et de Joan Casimir, rois de Pologne. Il s’était beaucoup occupé de la goutte. Déja en 1628 il avait publié Diss, de dicto niedicorum oppobrio podagra Argentorati). En 1643, quand il passa quelque temps dans les Pays-Bas, il publia chez Joh. Blaeu Epistola de podagra curata.” [Amsterdam.] De geschiedenis der geneeskunde kent twee gelijk namige doctoren Andreas Cnoffelius, Cnöffel, Cnoeflel, Knoeffel of Cneuffel. Alle biografen noemen hen broe ders; volgens Lodewijk Gasiorowski (180763) echter zijn zij vader en zoon, beiden te Bautzen geboren. De oudste Andreas was lijfarts van twee Poolsche koningen. zooals Jorissen terecht zegt. Hij verzamelde een aanzienlijk vermogen door den handel in geheim-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 216