nog verkeerden. deze noodlottige DE DOOD VAN KONING LODEWIJK NAPOLEON’S OUDSTEN ZOON. 117 1) Doordien Napoleon zoo’n groote genegenheid voor dien neef betoonde, beweren sommigen, dat de Keizer, Hortense aan Louis deed uithuwelijken, om de vrucht van een liaison met haar verborgen te houden. Hierover zegt Mad. la Générale Durand,-dat het nagenoeg zeker is, dat Napoleon nimmer in een intieme Wel was deze ceremonie noodig om eenige afleiding te geven, daar juist drie dagen te voren de ongeluk kige Hertog van Enghien liet militair salvo had ontvan gen, onder den indruk van welk feit de meeste bloed verwanten van den eersten Consul Josephine echter was al wat. over executie gecalmeerd. Hoewel wat lichtzinnig van natuur, was zij afkeerig van alles wat haar in onaangename stemming bracht; van daar dat zij levendig, maar vluchtig gevoelde. Van die geboorte met haar pompeuse doopplechtigheid was zij thans geheel vervuld, want die gebeurtenis werd door haar beschouwd als een bepaalde toenadering tusschen de Bonapartes en de Beauharnais terwijl zij er bovendien op vertrouwde, dat de wieg van haai* kleinzoon haar tegen een echtscheiding behoedde. Reeds toen de knaap een paar jaren oud was, gaf hij blijken van een helder verstand. Napoleon hield daarom veel van zijn neef, die zich wederkeerig zeer aan zijn oom gehecht toonde. Als zijn vader hem met nieuw speelgoed verrastte, dan vond hij altijd de ge schenken van zijn oom veel mooier. Of Bodewijk dan al zeide: „Zie toch eens, Napoleon, dat van uw oom is leelijk. het mijne is immers fraaier.” „Neen ant woordde dan het kind „het. is mooi genoeg want mijn oom heeft het mij gegeven.” Begrijpelijk was het wel, daar zijn moeder hem opvoedde in een diepe ver- eering voor haar stiefvader.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 240