118 DE DOOD VAN KONING LODEWIJK NAPOLEON’S OUDSTEN ZOON. En die zoon was de vreugde en de trots zijner ouders. Meer dan eens was hij bij hun huiselijke twis ten tegenwoordig, en dan trachtte dat kinddeze zoo uiteenloopende naturen weer tot elkander te bren gen. Zijn vader dan bij de hand nemende, bracht hij deze bij zijne moeder, onder den uitroepOmhels haar, papa, ik bid U er om en als hij dan den vrede tusschen-zijn ouders hersteld zag, jubelde de knaap van blijdschap. Maar de vreugde, die men van den jeugdigen Napo leon ondervond, zou van korten duur zijn. Nog geen jaar mocht Koning Lodewijk over ons Vaderland re- geeren of de Koninklijke Familie werd in diepen rouw gedompeld. In het Paleis op het Binnenhof, werd in den nacht van den 4en op den 5eu Mei de knaap, die reeds eenige dagen ongesteld was, plotseling aangetast door de kroep. De voornaamste doctoren werden ont boden, n.l. J. R. Deiman uit Amsterdam. S. J. Brug mans uit Leiden en Hendrik Mirandolle uit ’s-Graven- hage; dezen wanhoopten, evenals ’s Konings eerste ge- betrekking tot Hortense heeft gestaan, van wie hij evenveel hield als van zijn stiefzoon Eugène, omdat zij de kinderen van Josephine waren. Na het overlijden van den kleinen Napoleon, vroeg de Keizer aan Louis om diens tweeden zoon te mogen adopteeren, doch daar heeft deze nimmer gevolg aan willen geven. Prins Louis, de tweede zoon, was geboren in 1804, werd in 1809 Groothertog van Berg en Cleve, doch sneuvelde in 1831 te Forli, tijdens de onlusten in de Romagna. Charles Louis Napoleon, de derde zoon, die den 20sten April te Padua werd geboren, droeg naderhand de Fransche Keizerskroon. Ook Mad. de Rémusat, wijst in hare Gedenkschriften op het hierboven medegedeelde. Hortense heeft haar zelve medegedeeld, dat zij zich in dat opzicht geen schuld tegenover haren man bewust was, en toen de koning vroeg of zij daar een eed op durfde doen, deed zij dat.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 241