BENIGE BIJZONDERHEDEN BETREFFENDE DE B.-K. PAROCHIE. 1 3 1 hetzelfde geslacht, dat, Gelycke acte van woort tot woort is verleent aan Hilbran- dus Fustius, geboeren in deze stede. Pater Van Lommel voegt er nog het volgende bij „Voor zoo verre mij bekend is, zijn E. Stalpaert en „H. Fustius de eerste Hollandsche priesters geweest, „die verlof bekwamen om zich in Amerika aan den „dienst hunner geloofsgenooten toe te wijden. „Bij aldien de genoemde priesters werkzaam zijn „geweest in Nieuw-Nederland, zal hun verblijf aldaar „wel zeer korstondig geweest zijn; aangezien Nieuw- „Nederland door Engeland op de Hollanders reeds „veroverd werd in 1664 en aan Engeland in 1674 „werd verzekerd. „Hildebrandus Fustius overleed den 5 December 1666 als pastoor op Schoklanden Everardus Stalpaert „van der Wielen stierf den 17 Mei 1706 te Rijswijk „bij ’s Gravenhage, aldaar gekomen als Pastoor in 1700, „nadat hij te voren missionaris of pastoor was geweest „te Eemmer of Follega 168491 en 16911700 te Steen wijkerswold.” Het blijkt derhalve dat Pastoor Stalpaert van der Wielen op reeds vrij gevorderden leeftijd te Rijswijk gekomen is. want verondersteld ook, dat hij terstond na zijne priesterwijding naar Amerika is vertrokken, dan moet hij toch volgens den gewonen regel toen reeds 24 jaar oud zijn geweest, en mogen wij hem in 1700 niet minder dan 62 jaren toetellen. Daar hij vol gens het Amsterdamsche document en ook volgens Oudh. en Gest. van Delft en Delfland van geboorte een Hagenaar was, mogen wij gerust veronderstellen, dat j een spruit is geweest van hetzelfde geslacht, dat,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 256