BENIGE BIJZONiShEDEN BETREFFENDE DE B.-K. PAROCHIE. 133 Ook v. d. Maas of Macs. 2) Denzelfden brief vinden wij ook van woord tot woord bij Hoynck van Papendrecht, Historia Ecelesiae Ultrajec- tinae enz. bleven is. Want of zijn onmiddellijke opvolger, Petrus Maas reeds bij zijne komst der Jansenistische rich ting was toegedaan, of wel tijdens zijne bediening te Rijswijk daartoe gekomen is, durven wij, hoewel het eerste ons meer waarschijnlijk voorkomt, niet met zekerheid beslissen. In alle geval heeft onder zijn be stuur de parochie van Rijswijk, als zoodanig, opgehouden Roomsch-Katholiek te zijn, en is het kerkje, dat er nog staat, maar van wege het geringe aantal paro chianen sedert jaren niet meer gebruikt wordt, aan den R. K. eeredienst ontrokken. Pastoor Maas komt voor op de lijst der refractairs in dato 21 Juli 1716, en verder vinden wij melding van hem gemaakt in eenen brief, die den 23 Juni 1717 door de Jansenistische priesters aan de Staten van Holland werd toegezonden, en waarvan wij een geschreven copie, behoorende tot het parochiaal archief van Poeldijk, voor ons hebben. Zij beklagen zich daarin over van Bijlevelt, destijds Apost Vicaris der Hollandsche Missie, o. a. dat den voorschreeven Bijlevelt ook noch groote ongelegenheden aandoet aan de Priesters, die nabuurig aan den Haag zijn ende aan de Plakkaaten van de Ed. Gr. Moog geh oorzaamen, als zijn Petrus Maas, geboortig tan 's Gravenhage, Priester tot Ryswyk, en Joannes Block Gouwenaar, Priester tot Eycken-duynen, door zijn volk tot zyne kerk te lokken, en zyne Capellaanen, om de zieken de Sacramenten te bedienen, derwaarts te laaien gaan. x)

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 258