BENIGE BIJZONDERHEDEN BETREFFENDE DE R.-K. PAROCHIE. 135 kwam,” enz. van den bouwgrond, benevens het stu- omstandigheden. Het wordt nog altijd medegeteld onder de bedehuizen der Jansenisten, en zoo zich eene gele genheid voordeed zou het terstond weer gebruikt kun nen worden. Het getal der Roomsch-Katholieken was intusschen met het afnemen der Jansenisten in dezelfde verhouding toegenomen, en tegen het einde der vorige eeuw achtten zij zich talrijk en krachtig genoeg om weder een eigen parochie te vormen. De pogingen daartoe aangewend werden met gunstig gevolg bekroond en in 1784 werd Henricus Beukman tot Pastoor der nieuwe R. K. Paro chie te Rijswijk aangesteld. Van zijne hand vinden wij in het Notulenboek der Parochie het volgende opgeteekend „Nadat de Roomsch Catholyke gemeente van Rijswijk „eene groote zeventig jaaren allentwegen had moeten „loopen dwaalen, om haaren Godsdienstplichten te be- „oeffenen, doordien dat in ’t begin dezer Eeuw haare „Herder zich van de eenheid der kerke had afgescheurd, „tot de partij der Jansenisten was overgegaan, en tot „leedweesen der gemeente in het bezit van haare kerk „gebleeven was, zo is het eindelijk in den Jaare 1784 „haar van de Edelmogende Heeren gecommitteerde „Raaden van Holland vergund eenen nieuwen grond „aan te koopen, daar op eenen nieuwen kerk en Pas- „toorshuis te bouwen, en eenen eigen Herder en Ziel zorger wederom te mogen hebben; waartoe ik Hen- „ricus Beukman, geboortig van Amsterdam, en toen „Pastoor zijnde te Nibbixwoude bij Hoorn, van gees telijke en wereldlijke overigheid als eerste Pastoor „dezer herstelde gemeente gezonden ben. ,’tWas op den 25sten Meij 1784, dat ik ten dien „einde alhier aan De aankoop

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 260