Het is noodig hier in te lasschen, wat men dient begin van Mei 1456. Ieder lid moest aan die oproe ping voldoen, door persoonlijk te komen of een der Medebroeders te machtigen, om voor hem op te treden; deze had het recht van substitutie, zoodat de Leden geacht werden voltallig te zijn, wanneer men de over ledenen, zij, die in geschil en onvriendschap met de overigen verkeerden, en zij, die door afstand en on gelegenheid der tijden geen bericht hadden ontvangen, van het getal aftrekt. Op den gedenkdag van den Apostel Andreas, den schutsheer van Bourgondië, die op den laatsten November valt, werd het jaarfeest der orde steeds gevierddoch de plechtige vergadering, waarvan hier sprake is, kon zelfs om het vastgestelde drietal jaren niet gehouden worden, zoodat het Haagsche Kapittel het negende was, en tevens het zeventiende Andries feest. Meermalen hadden de onrustige tijden den Hertog verplicht om het Kapittel uit te stellen soms was de opkomst te gering om besluiten te nemen, en zelfs was het gebeurd, dat de weg te onveilig was, om den Landsheer de reis raadzaam te doen achten. Tot juist begrip van de bijeenkomst der Orde in Den Haag, moet hierop uitdrukkelijk gewezen worden. Uit De Riemer kan men niet veel anders verstaan, dan dat het Hoofd daar met dertig Leden bijeenkwam Wagenaar heeft het voor zijn Tegenwoordigen Staat van Holland nageschreven en Van der Aa heeft die regels uitgeknipt ter invoeging in zijn Aardrijkskun dig Woordenboek. De waarheid is, dat de Chef of Souverein, zooals men den Hertog-Grootmeester bij voorkeur noemde, daar vergaderde met niet meer dan zestien leden zijner Orde. DE WAPENBORDEN DEK VLIESRIDDERS IN DE GROOTE KERK. 143

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 268