DE WAPENBORDEN DER VLIESRIDDERS IN DE GROOTE KERK. 147 maal de Orde te Brussel bijeenkomen, dat reeds vroeger in de St.-Gudule had plaats gehad. In de meening, dat men andermaal in de kerk der heilige Goedela zou verga deren, had men de oude wapenborden opgeruimd, om er de nieuwe voor in de plaats te stellen. Met den meesten spoed werd gelast die blazoenen weder op te hangen, en een ander heiligdom aan te wijzen, om het nieuwe Kapittel te ontvangen, waarin de schilden der Broeders werden tentoongesteld, die op dat oogen- blik nog in de Orde warende dooden, die nog niet vervangen waren, daaronder begrepen. Dat waren ge- denkteekenen ten eeuwigen dage, met eene enkele uitzondering. Tot oneer voor onwaardige leden, die vervallen verklaard waren, werd een wapenbord, als een zelden voorkomende gebeurtenis, weggenomen en de overblijvende opgeschoven. Het werd ook weleens vervangen door een zwart bord, dat een verdiend, maar schandeaanbrengend opschrift droeg, en een even zeld zaam voorbeeld is bekend, dat het bord ’t onderste boven aan de hoofddeur der kerk bevestigd werd. Behalve bij de lijkdiensten, droegen de Leden kar- mozijnroode fluweelen mantels, met het collier der Orde, ook op den weg tusschen hun woonverblijf'en de plaats der bijeenkomst. Die mantels waren door vroegere Ordebroederen gedragen en bij hun dood aan den Kan selier teruggezonden en door dezen verkocht aan den genen, die de opengevallen plaats ingenomen had. Uit deze opbrengsten en kleine bijdragen of boeten, werden tapijten aangeschaft, die de wanden der vergaderzaal versierden. Eén daarvan was bestikt met het tafereel van Gideon, den Bijbelschen held, en het wonderwerk van het wollen vlies. De Grootmeester begunstigde

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 272