148 DE WAPENBORDEN DER VLIESRIDDERS IN DE GROOTE KERK. en rijke giften, zijne Orde met kostbare geschenken vooral aan de kerk te Dijon. De sedert de laatste bijeenkomst overledene Ridders werden plichtmatig in eene lofrede herdacht, en de ge leerde Kanselier gaf daarop eene toespraak ten beste, waarin veel tot eer der Orde, haar Hoofd en hare Leden gezegd werd, doch die ons wat overvloedig met symboliek gevuld zou toegeschenen hebben Daarin wer den al de bijzonderheden van het collier en al de plechtig heden haarfijn en spitsvondig verklaard; zoodat het hier tot een voorbeeld strekken moge, hoe de naam van den veroveraar van het Gouden Vlies uit Colchis afgeleid wordt uit de beginletters der vruchtengevend- ste maanden Juli, Augustus, September, October en November. Schoon de volgorde der werkzaamheden over het algemeen niet bijzonder stelselmatig geregeld is, kwam De werkzaamheden begonnen met het afnemen en zweren van een eed, dat al de aanwezenden eene vol strekte geheimhouding zouden in acht nemen De uitgave der bescheiden van de Orde heeft ons geleerd, dat dit een broederlijke maatregel van wijze voor zichtigheid was, en door die bekendmaking zijn ver scheidene dingen openbaar geworden, die een welkom licht werpen op vaak zwarte schaduwen der hoogste kringen van vroeger tijd. Na den eed kwam de voor lezing der aanteekeningen van het verrichte in de laatste bijeenkomst; zij getuigen, dat de griffier den slag had om wijdloopigheid te vermijden, misschien ook, dat Vliesridders niet gaarne zaten te luisteren naar hetgeen mannen van de pen ter wereld brachten.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 273