1 54 DE WAPENBORDEN DER VLIESRIDDERS IN DE GROOTE KEEK. niet, en stak den draak in het openbaar met plichten en ceremoniën, die hij openlijk verzuimde en bespotte. Iedereen wist dat hij de huwelijkstrouw schond, doch niemand kon de bijzonderheden beter vernemen, dan uit zijn mond, als hij in een genoeglijk gezelschap zijn geliefkoosd onderwerp der galanterie behandelde Daar in hetzelfde kapittel meer Leden een en ander op hun boekje hadden, liep Buren er onder door en kwam er af met eene vermaning en een bevel om zich te bete ren. Het aardigste van dezen vader der eerste gemalin van Prins Willem van Oranje was, dat hij op dien zelfden dag, na ontvangst van deze opwekking tot een waardiger leefwijze, optrad als gemachtigde van een Ordelid, die nog van bedenkelijker gehalte was dan hij Van zijn lastgever, den graaf van Espinoy, kunnen wij alleen zeggen, dat de lankmoedigheid van den Chef en de Leden der Vliesorde uitgeput was. Hij was naar de plaats, welker naam hij droeg, verbannen, en mocht in geen jaar zijn collier dragen, zonder veel uitzicht dat hij het ooit terug zou krijgen. Thans had hij oot moedig gesmeekt, dat de Heeren hem niet zoo hard en onteerend mochten straffenhij bood aan om een eed te doen, dat hij een jaar lang geen druppel wijn zou drinken, en eene bedevaart wilde doen, zooverre mogelijk, als de Broeders maar niet zoo streng wilden zijn en hem niet onteeren. Maar de strenge uitspraak bleef gehandhaafd hij zou naar Jerusalem in pelgri mage gaan, en zoolang zou men zijne zaak geheim houden, maar als er geen beterschap kwam, werd hij buiten de Orde gesloten. In het jaar, waarin Karel V zijne waardigheden nederlegde en dus ook voor het laatst als Grootmeester der Vliesorde het Kapittel bijwoonde, geraakten vijf

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 279