r X XXI Begin 3 4K De planeet Venns is in Januaii en in de eerste helft van Februari nog Avondster. Den 8den Januari is zij als zoo danig het helderste en gaat zij nog drie uren na de zon onder. In de 2de helft van Februari wordt zij morgenster en blijft dat. tot in het laatst van November. Als zoodanig is zij reeds den 25sten Maart het helderst, doch zij is dan nog slechts kort zichtbaar, liet langst is zij als morgenster J te zien in het begin van Augustus en wel ruim twee en as—- -- Zons- en Maansverduisteringen en Hemelver schijnselen voor het jaar 1894. I. Gedeeltelijke Maansverduistering op 21 Maart, onzicht- baar in Nederland, zichtbaar op de Westkust van Noord- Amerika, in den Grooten Oceaan, in Australië, Azië en den Indischen Oceaan. II. Ringvormige Zonsverduistering op 6 April, onzichtbaar in Nederland, zichtbaar in Azië. Oostelijk Europa, de Noord oostkust van Afrika, en de Noord-Westelijke punt van Amerika. III. Gedeeltelijke Maansverduistering op 15 September. Begin 3 u. 55 m., midden 4 u. 51 m., einde 5 u. 47 m., alles des vooimiddags. Grootte der eclips 0,23 v. d. maans- middellijn. De maan gaat dien dag te 5 n. 36 m., dus 11 m. vóór het einde der verduistering onder. Zij is verder zichtbaar in Westelijk Europa. Westelijk Afrika, den At* lantischen Oceaan, Amerika en de Oostelijke helft van den Grooten Oceaan. IV. Totale Zonsverduistering op 29 September, onzicht baar in Nederland, zichtbaar in het Oostelijk en Zuidelijk 1 gedeelte van Afrika en Arabic, het Zuidelijk gedeelte van Voor-Indië van Australië, van Nieuw-Zeeland en in den Indischen Oceaan. Overgang van Mercurius over de Zonneschijf op 10 No vember zichtbaar in Westelijk Europa, den Atlantischen Oceaan, Amerika, den Grooten Oceaan. Australië, (behalve de Westkust)- en het. Westelijk gedeelte van Afrika.Neder land valt bijna geheel buiten het gebied van zichtbaarheid, slechts in Zeeland is even voor Zonsondergang het begin van het verschijnsel te zien.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 28