171 DE HAAGSCIIE SCHILDERIJENMUSEA. Cat. Nr. 78; hier wel wat vroeg met „tweede kwart der 16e eeuw” gedateerd. lating van de staatsieschuit vereenvoudigde. Dit stuk berustte reeds geruimen tijd in het Gemeente-Museum, 1 doch is lang niet zoo goed geconserveerd als het oor spronkelijke van den meester A. F. Een zestig a zeventig jaar later gaf de Haarlemsche schilder Gerrit Berckheijde een gezicht over den vijver van de zijde der Plaats gezien. Een stoet ruiters komt van rechts door de Gevangenpoort aanrijden, om langs het Groene Zoodje den Kneuterdijk op te gaan. Met photographische nauwkeurigheid zijn op dit stukje alle plaatselijke details weergegeven, terwijl de artistieke kwaliteiten hoofdzakelijk in de behandeling van ’t zon licht en in de fijne keuze der kleuren bestaan. Opval lend is het, dat de schilder de zon blijkens de richting der schaduwen precies uit het Noorden laat schijnen. Dit is m. i. een duidelijk bewijs, dat Berckheijde dit stukje niet op de plaats zelve geschilderd heeft, maar tehuis te Haarlem uit zijn studieboeken heeft samen gesteld. Dit stukje, in den zomer van 1893 te Londen aangekocht, vormt het pendant tot een sedert 1889 eveneens in ’tGemeente-museum voorhanden „Gezicht op de Gevangenpoort en ’t Buitenhof’ van de Plaats af te zien, en door denzelfden meester geschilderd. Het derde topographische stukje komt evenzeer uit Engeland en is het geschenk van een onbekende aan het museum. Het stelt in bescheiden formaat een ge zicht op de Hervormde kerk te Scheveningen van ’t Noor den gezien voor. De geheel onbekende schilder merkte het met zijn naam D. Bois. Een vergelijk met de stukken van J. van Croos leert, dat hij tot denzelfden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 296