X Verjaardagen van het Koninklijk Huis. - XXII 5 Juli. 2 Aug. •1858. 31 Aug. 8 April. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, Groot- Hertogin van Saksen 1824. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, Prinses zu Wied1841. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia Koningin- Weduwe Regentes 1858. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden 1880. - T cen half uur. In December wordt zij weder avondster, doch 1 haar zichtbaarheid is dan gering. De planeet Mars komt in ’t begin van ’tjaar slechts eenige uren vóór de zon op. In ’t laatst van Juni geschiedt dit te middernacht, zoodat hare zichtbaarheid beter wordt. In het midden van October komt zij in tegenstand en komt dan op met zonsondergang om bij zonsopgang eerst weder te verdwijnen. Daarna vermindert hare zichtbaarheid weder, doch zelfs in de laatste dagen van het jaar is zij nog eenige uren na middernacht zichtbaar. De planeet Jupiter is in 't begin van 'tjaar uitstekend waar te nemen, daar zij eerst eenige uren na middernacht ondergaat. In het midden van Maart gaat zij te midder nacht onder en in 't begin van Juni in samenstand komend wordt zij onzichtbaar. Spoedig wordt zij echter weder zicht baar, in 't midden van Augustus komt zij reeds te midder nacht op en in December in tegenstand komend is zij den geheelen nacht te zien. De planeet Saturnus wordt van het begin van het jaar tot in het midden van April steeds meer zichtbaar. In het laatst van Januari komt zij reeds te middernacht op, in het midden van April is zij in tegenstand en dan den ge heelen nacht te zien. Daarna gaat zij voortdurend vroeger onder, in het begin van Juli reeds te middernacht tot dat zij in de tweede helft van October in samenstand gekomen, onzichtbaar is. In de beide laatste maanden van het jaar is zij enkele uren voor zonsopgang in het Oosten zichtbaar.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 29