177 DE OUDE VIERSCHAAR VAN ’s-GRAVENHAGE. Uit de genoemde jaren dagteekenen de muren en de zoldering met hare schoone gebeeldhouwde kraagsteenen, waarvan de ornamentatie zoo fraai geacht is, dat men onlangs van Regeeringswege daarvan ten behoeve van het Rijks-Museum te Amsterdam afgietsels vervaardigd heeft. De schepenbank is een eeuw jonger en dagtee- kent van 1671. Zij bestaat uit een breede eikenhouten bank met overhuiving, waarin het wapen van Den Haag gebeeldhouwd is de achterwand vertoont drie nisvormige omlijstingen, waarin door Willem Doedijns het oordeel van Salomo (een voor vierscharen vaak gekozen voortstelling) op doek geschilderd is, zoodat de koning het middenvak en elk der moeders een zij vak inneemt. De ruimte voor de schepenen bestemd is van het publiek gescheiden door een zeer kunstig gesmeed ijzeren hek, blijkens het daarin geslagen opschrift in 1672 door Joris van Westrenen vervaardigd. In de krullen van dit hek ziet men de attributen der Justitie gevlochten. Voor de hoofddeur van het Raadhuis, waardoor men in de Vierschaar komt, is een eikenhouten tochtportaal met eenig beeldhouwwerk, hetwelk eenige jaren ouder dan de schepenbank schijnt. Een zeer in het oogloopende wijziging onderging de zaal tengevolge van de uitbreiding van het Raadhuis in 1733. De groote gang, welke den aangebouwden vleugel in de lengte doorsnijdt, mondt met een harer uiteinden in de Vierschaar uit, en ten einde aan die op dit punt vrij donkere gang zooveel mogeli|k licht te verschaffen, maakte men aldaar een dubbele deur met bovenlicht, ter hoogte van het geheele vertrek, zoodat men de steenen kraagstukken van een der oude 12

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 303