8 De heer Zwart verzocht eenige inlichtingen omtrent Johanna, dochter van graaf Aelbreeht van Beijeren en Holland, die ver moedelijk eerst gehuwd was met Wenseslaus van Bohenien en daarna met een aarts-hertog van Oostenrijk. Deze rede werd door den geachten spreker, met aantekeningen voorzien, in sierlijken band gebonden, aan de vereeniging ten geschenke gegeven. (Zie verslag over de Bibliotheek.) -) In druk verschenen in den Nieuwen Huisvriend in het December- nommer van den 13en Jaargang. Op 23 November werd eene lees-vergadering gehouden met Dames, waarop de heer Louwerse eene lezing hield over Den Haag, bekeken door den bril van een geimporteerden Hagenaar, en op een boeiende wijze de indrukken besprak van een vreem deling uit een kleine plaats, die voor het eerst de Residentie bezoekt: ook werden nog een drietal door hem vervaardigde gedichten voorgedragen. -) Op de vergadering van werkende leden op '14 December werden onder anderen door den heer Huygens eenige bijzonderheden medegedeeld over verschillende leden van het uit Antwerpen afkomstige geslacht van Constantijn Huygens, terwijl tevens eenige afbeeldingen van het huis, dat Constantijn had laten bouwen, waren tentoongesteld. De heer Beelaerts van Blokland wenschte, eenige inlichtingen omtrent Geertruit Beelaerts en Geertruyt van Rotterdam, de zangmeesteres, van wie een grafzerk, die tot stoep diende van een koepeltje in den tuin van het huis van Huygens, gevonden was; doch niemand kon hierover eenige inlichtingen verschaffen. Tevens werd het wenschelijk geacht om in het huis in de Hout straat, waar Huygens gewoond heeft, tijdens den bouw van zijn groot huis op "het Plein, ter zijner herinnering een steen met een opschrift te plaatsen. Daar het evenwel niet bekend is in welk huis hij toen woonde, zal er onderzoek gedaan worden welk huis hier bedoeld wordt. Daarna hield de voorzitter een voordracht over De zooge naamde koordedansers politiek uit de 18e eeuw, als een staal van den dikwerf geestigen inhoud der talrijke, satyrieke pamfletten, wel ke op het einde der vorige eeuw zijn verschenen 2), en deelde verder nog eenige bijzonderheden mede, betrekking hebbende op de over brenging naar Amsterdam der oude vaandels en trommen, die op de Groote zaal op het Binnenhof hingen, ingevolge een be sluit van Koning Lodewijk Napoleon in het jaar 1806.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 87