12 k Tachtigen Hij behoort in onzen kring al was het alleen maar om eenig licht te doen schijnen over den minder bekenden scheepsbevel hebber Kornelis Jol, Scheveninger van geboorte, die onder den bijnaam Houtenbeen in de eerste helft der 17e eeuw won deren van dapperheid heeft verricht, en wiens stoffelijk overschot op St. Thomas in 1641 moet zijn bijgezet. En wie weethoevele zeehelden ’s-Gravenhage meer heeft opgeleverd! Er is algemeene en bijzondere geschiedenis, ook wat betreft onze stad. Waar de eerste te onzen behoeve, dat is voor «.die Haghe.D beoefend zal worden door de mannen van het Rijks- Archief, hebben we, zooals ik den Heer Dirks reeds noemde, specialiteiten noodig voor de onderdeelen der Haagsche geschiedenis. liet was ons daarom zeer aangenaam den ZeerEerwaarden Heer Graaf', Deken en Pastoor te Ouderkerk, tot dusverre correspon- deerend lid, den titel te mogen geven van werkend lid, en aan den eerwaarden Frater der Abdij Berne bij Heeswijk, den Heer vei», den Elzen, dien van correspondeerend lid. Eenmaal was den Haag Katholiek, eenmaal hadden we hier ter stede kloosters en geestelijke instellingende twee oudste kerken hebben cene katholieke geschiedenis, en daar samenwerking aller gezindten, aller richtingen, inzonderheid waar het geldt de geschiedenis hoogst gewenscht is, wil men de historie tot in haar vroegste tijden opsporen en gestalte geven, zoo verheugen wij er ons in. dat ook van R. Kath. zijde onze vereeniging zulk een krachtigen steun vindt. Niet minder verblijdt het ons, dat ook de fails cl gestes van het militaire keurkorps der Residentie door een ijverig beoefenaar der militaire geschiedenis in woord en schrift zullen kunnen worden teruggegeven, door den Heer ten Ilaa, Kapitein van den Staf der Infanterie, die eenmaal het museum van het korps Grenadiers en Jagers schiep, en nu nog vol lust en ijver bezield is om de kleinste bijzonderheden van het militaire wezen, voorname lijk in de wisselingen der uniformen, na te gaan en aftebeelden. Op penningkundig gebied,eveneens een onderdeel van de geschie denis, van den Haag, werden tot werkend lid benoemd de Heeren Coronel en Dompierre de Chaufepié. Uit menige medaille kan een stuk geschiedenis worden opgebonwd. Haagsche voorvallen en ge beurtenissen ontvangen reeds dikwerf uit de penningkunde licht, en tal van biographische bijzonderheden omtrent Haagsche per sonen worden door dien tak der historie gereleveerd. Waar met, en naast ons eerelid Looyen. het Koninklijk Penningkabinet mede wil werken aan den arbeid door de vereeniging «die Haghe»

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 91