14 medewerken om dat landelijke dorp, in één adem te doen noemen met ’s-Gravenhage; éénmaal ook een legerkamp der Romeinen en als het Forum Hadrianum aan elk wetenschappelijk man bekend. Welnu, het vereert ons, dat de Heeren Burgemeesters dier gemeenten, de Heeren van der Velde, Verhagen Melman en Tuyl van Senooskerken, zich hunne benoeming tot werkend lid onzer vereeniging lieten welgevallen. We hopen op hunne ge- wenschte medewerking dooi’ zelf bouwstoffen te verzamelen voor de geschiedenis hunner gemeenten, welke in zoo’n nauw ver band staat met die van’s-Gravenhage, of wel aan onze werkende leden vrijgevig gelegenheid te geven, nasporingen te doen in de archieven onder hunne berusting, en om niet al te strenge wachters te zijn der schatten, die zij bewaren. En onder de kunstenaars meende het Bestuur in de eerste en voornaamste plaats den Heer Mesdag te mogen benoemen. Scheveningen vormt om zoo te zeggen het hart van ’s-Gravenhage. Het wel en wee van dat dorp. ’s-Gravenhagensch achtste wijk, staat in het nauwste verband met den bloei en de materieels ontwikkeling van Den Haag. Scheveningen is beroemd door heel de wereld heen, en waar het dezen roem voornamelijk aan zich zelve, en aan zijne natuurlijke ligging te danken heelt, inzonderheid door zijn badplaats, komt ook een groot deel van zijne bekend heid en beroemdheid toe aan onzen zeeschilder. Men wil die zeeën en luchten, dat strand en de duinen, met eigen oogen aanschouwen en bewonderen, zooals men die door Mesdag’s kunstenaars- en geestesoog op het doek getooverd heeft gezien en bewonderd. Is ook niet zijn Panoramadoek alom bekend? en wie dan dat doek heeft aanschouwd zou niet willen klimmen op dat heerlijke blonde duin, en de prikkelende zeelucht inademen, terwijl de wind door de lokken speelt, om het verrukkelijk vergezicht in de werkelijkheid te genieten, wat hij door zijn pen seel ideëel herschiep. Een bravo dus voor ons werkend lid Mesdag. De geschiedenis beoefent hij niet, ten minste niet in eigenlijken zin, maar hij legt tafereelen en tooneelen vast in lijnen en kleuren: hij is historicus van het natuurschoon, van ons geliefd Scheveningen. Naast hem mochten de Heeren de Josselin de. Jong en Zilckcn in de breede rij onzer werkende leden opgenomen worden. Als jeugdiger beoefenaars der schoone kunsten volgen zij den groe ten meester, zij het ook in een ander genre, op de loopbaan der kunst. Zeer zeker zullen die Heeren door een teekening of een ets de historie en de natuurschoone plekjes der Residentie

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1894 | | pagina 93