27 CORNELIS CORNELISZ. JOL, ENZ. 1894. Verslag, biz. 18. (Red.) Zie Haagsch Jaarb. belang van den slavenhandel, juist eene onderneming tegen de Portugeesche bezittingen op de kust van Afrika beraamden. Met die bestemming ging de admiraal den 30 Mei weder onder zeil met 20 schepen, die behalve 900 bootsgezellen, nog 2000 soldaten en 2 a 300 Brazi lianen onder den Luit. Kolonel Hinderson aan boord hadden Den 24 Augustus kwam de vloot ter hoogte van San Paolo de Loanda. 's Anderen daags debarqueerde het krijgsvolk onder aanvoering van Hinderson. die nog denzelfden avond tot den aanval overging. Terwijl de strandbatterijen door de schepen tot zwijgen gebracht werden, dreven de gelande troepen 3000 negers voor zich uit, waarop ook de Portugeesche commandant Pedro Cecer de Meneses met 900 soldaten en gewapende inge zetenen de wijk nam. In de stad, die aan de landzijde niet versterkt was, vond men een grooten voorraad mond- en krijgsbehoeften, terwijl den overwinnaars vele stukken geschut en 30 zoo groote als kleine schepen in handen vielen. Later wendde Houtebeen zich nog tegen het eiland St. Thomas, dat hij 5 October bezette, bij welke gele genheid de Enkhuizen, een zijner schepen, met nagenoeg de gausche equipage door eigen kruit in de lucht vloog. Het kasteel gaf zich eerst den 16en over, waarna de 70 man, die zich in de sterkte bevonden, met En- gelsche schepen naar Portugal vertrokken. Evenals in 1599 onder Pieter van der Does, bezweken vele over winnaars tengevolge der overmatige hitte. Ook Houte been overleed 31 October 1641 en werd in de hoofd- kerk der verlaten stad Paraosa begraven. Hoe oud is hij geworden Was hij gehuwd Waar

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 138