49 BEKNOPTE LEVENSSCHETS VAN DU. MEKGELL. 4 toe en maakte in Spanje de vermaarde veldtochten mede van 1808, 1809 en 1810, gedurende welke hij tegenwoordig was bij de veldslagen van Durango, Mira- vallas, Valmaceda, Ciudad Real, Santa Cruz, Tallavera, Almonacid en Ocana. Intusschen was hij in 1809 bevorderd tot Chirurgijn majoor. Als zoodanig woonde hij in het Fransch-keizer- lijke leger de veldtochten bij van 1812 in Rusland en Polen, van 1813 in Saxen en van 1814 in Frankrijk. Tijdens die veldtochten was hij bij de veldslagen van Borodino, Malo-Jaroslawitz, Weissenfels, Lützen, Baut zen, Leipzig, Brienne, Montmirail, Craonne, Arcis sur Aube en St. Dizier. Na den troonsafstand van Napoleon nam hij zijn afscheid uit het Fransche leger en keerde hij naar Neder land terug, waar hij weder werd opgenomen als le Officier van Gezondheid en ingedeeld bij het mobiele leger. Hij werd daarbij belast met de functie van Chef van den Geneeskundigen dienst te velde, in welke hoe danigheid hij den slag van Waterloo bijwoonde. In 1817 werd de Geneeskundige dienst bij het Neder- landsche leger gereorganiseerd. Onder een Inspecteur Generaal werden er twee Inspecteurs van dien dienst benoemd, een voor de Noordelijke en een voor de Zuidelijke provinciën. Mergell werd Inspecteur voor de noordelijke provinciën en Leiden werd hem tot stand plaats aangewezen. Tengevolge eener nadere reorganisatie van den Ge neeskundigen dienst der Landmacht werd hij in 1822 gepensioneerd. Hij vestigde zich als geneesheer te 's Gravenhage, waar hij in den avond van den 18e October 1851 plotseling overleed.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 160