77 HET VAN WASSENAEE-GEDENKTEEKEN. Texel te brengen, 7 Deze grensde aan het Huis van den Heer van Oosterwijk, wiens perceel aan den hoek van het Heulstraatjc en Kneuterdijk stond. De Admiraal heeft aldaar zeven ja ren gewoond, toen zijn kleinzoon in 1701 het Huis van den Heer van Oosterwijk kocht, die beide genoemde per- ceelen deed afbreken en er het deftige Paleis voor in de plaats stelde. Vergel. van Stockuro, 's Gravenhage in den loop der lijden, blz. 185. 2) Hollandtze Mercurius 1665. In den morgen van den 20sten Mei verliet de admiraal zijne woning op den Kneuterdijk om zijne bestemming te volgen. Na vooraf afscheid van alle hooge Collegiën te hebben genomen, vertrok hij met een karos tot Haarlem, waar voor de Amsterdamsche-waterpoort het Staten-jacht gereed lag om hem naar welke reis twee dagen duurde. 2) Den 23ste>i Mei stak de vloot, die tot de machtigste behoorde welke ons vaderland ooit heeft uitgerust, door het fraaiste wêer begunstigd in zee. Zij bestond uit 103 oorlogschepen, 7 jachten, 11 branders, 12 galjots, was bewapend met 4869 stukken geschut en bemand met 21631 koppen. Men had haar in 7 eskaders verdeeld, gecommandeerd door: den Luit. Admiraal Generaal van Wassenaer Obdam. opperbevelhebber, de Luit. AdmiralenJan Evertsen, Egbert Meussen Korte- naer en Auke Stellingwerf, benevens de Vice-Admiralen Cornells Tromp, Cornells Evertsen (de oude) en Volckert Adriaensze Schram. Eerst den 13en Juni, des morgens te 3 uur, kwam het bij Lestoffe tot een treffen tusschen onze vloot en het Engelsch eskader, onder bevel van York, die ter zijde werd gestaan door den bekwamen Vice-Admiraal William Penn. Onder York stonden Prins Robbert, zoon van den verdreven en alhier overleden Koning Frederik van Boheme, verder Edward Montagne, Lawson, Mings en Ayscue. Deze vlagofficieren zouden zich als

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 189