125 DE KIJKSGIETERIJ, ENZ. aan goed geschut aan de eischen in vroeger dagen gesteld, ruimschoots voldeden. Zooals in alle takken van nijverheid, in alle kunsten en wetenschappen, valt ook een groote vooruitgang op het gebied der artillerie waar te nemen; de artillerist eischte met meer juistheid, met grootere snelheid, zwaardere projectielen, tot grootere afstanden te schieten, m. a. w. hij wenschte steeds meer uitwerking van zijn vuurmondenvan daar in den loop der tijden nieuwe soorten van geschutmetaal, nieuwe stelsels van geschut, vergrooting van het weerstandsvermogen en verbetering in de gietmethode der vuurmonden. In hetzelfde gebouw der Maritzen worden door de tegenwoordige geschutgieters, allen artillerie-officieren, de bronzen vuurmonden vervaardigd bij de artillerie der landmacht in gebruik, zoowel kanonnen, houwitsers en mortieren en wel van alle in gebruik zijnde kalibers. Het geschutmetaal is brons; het best zou zijn daar voor nieuw brons te gebruikendit is in de practijk niet doenlijk wegens de kosten, zoodat de ovenlading gewoonlijk bestaat uit buiten gebruik gestelde vuur monden, verloren hoofden, spaanders en niet meer dan 6 a 7% nieuw koper; het tingehalte wordt op 8°/0 gebracht. Zoodra de lading vloeibaar is wordt met dennen sparren geroerd om de gelijksiachtigheid en het opbor relen van gassen te bevorderen; de drijvende slakken worden afgeschuimddaarna komen de bronsspaanders in den oven, en even voor het gieten het tin, waarop alles flink wordt dooreengeroerd. De gewenschte temperatuur voor het gieten, dat in ijzeren schaalvormen plaats heeft, moet hooger zijn dan hij het gieten in leem of kleivormen en bedraagt 1 700 0 C

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 239