132 DE KIJKSGIETEBIJ, ENZ. hij reeds in 1733, met zijn jongsten van de regeering te aldaar geschut te plaats zouden treden, indien hij daaromtrent bij testa ment niets anders zou beschikken. Hij verkreeg tevens den titel van Commissaire Fon- deur de l’Artillerie de la République de Genève. Door zijn technische vaardigheid maakte hij te Genève ook nog naam op een ander gebied. Door een zekeren Abeille nl. was aldaar in de Rhone een machine aangebracht die het water tot in het hoogste gedeelte der stad (hoogte van 180 voet bij 1400 voetlengte) opvoerde; na het vertrek van den ontwerper geraakte het werktuig in het ongereede, zonder dat iemand er in kon slagen om het te herstellen. Maritz beproefde er in 1727 zijn krachten aan en bracht een en ander zoo goed in orde, dat in 1739 dienaangaande een loffelijk getuigschrift aan hem werd afgegeven. Intusschen was zoon Johannes, met toestemming Genève, naar Lyon vertrokken om gieten voor den koning van Frankrijk. De Lyonsche geschutgieter Mönch had nl. de groote ontevredenheid zijner regeering opgewekt, zoowel wat zijn persoon betrof als de slechte bewerking en uit voering van de hem opgedragen werkendientengevolge werd reeds den 19™ Febr. des volgenden jaars(1734) door vader en zoon Maritz alle werktuigen, gereed schappen, benevens de aanwezige metalen, en dus waar schijnlijk de geheele gieterij, overgenomen. Tot in December werd voortgegaan met het aan brengen van verbeteringen in de inrichting en het uitboren van over de kern gegoten geschut; in dit jaar werd slechts één goot gedaan. Reeds in Augustus 1725 was dooi' tusschenkomst

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 246