148 DE KIJKSGIETEKIJ, ENZ. gieters geweestzij kunnen ook wegens hunne kost baarheid in den handel niet voorkomen, dewijl geene andere fabrieken van zoo groote ovens gebruik maken, terwijl voor kleine ovens de goedkoope steenen, welke in den handel gevonden worden, met goed gevolg dienen kunnen; deze zijn intusschen, zooals ook door UWelEd. Gestr., bij Uw gesprek met mijnen behuwdzoon, op den voorgrond werd gesteld, voor den bouw der groote ovens van de geschutgieterij te eenen male ongeschikt. Daarenboven zijn de eerste van verschillende, ten deele ongewone, naar de inwendige gedaante en afmetingen der ovens gewijzigde vormen, die hen voor de kleinere ovens grootendeels onbruikbaar maken. De kostbaarheid der eerst bedoelde steenen ontstaat eensdeels uit de zorgvuldige bewerkingen, welke bij hunne vervaarding gevorderd worden, en anderdeels uit de verloren gaande renten van het daarbij voor eene lange reeks van jaren vastgelegde kapitaalde laatste steenen waren in de geschutgieterij in 1843 gemaakt doch het grootste gedeelte van den door mij aangeboden voorraad nog veel vroeger. In 1821 en 1822 zijn door de Militaire Genie, ter vernieuwing van den grooten oven in de geschutgieterij, van den geschutgieter overgenomen en verbruikt ruim 6000 vuurvaste steenen, en in 1824 en 1825, ter ver nieuwing van den middelbaren oven, ruim 5000 stuks. Uit den grooten oven (inhoud 28000 kilogr. brons) zijn door mij in 48 jaren gedaan 97 goten, en uit den middelbaren oven (inhoud 14000 kilogr. brons) in 46 jaren 91 goten; de beide ovens bleven daarna nog wederom bruikbaar voor volgende goten. De kleinste oven (inhoud 1500 kilogr. brons) werd door de Militaire Genie, met de vuurvaste steenen, die in den handel te

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 262