173 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. „Les premiers chartes, le premier appel a la commune, „les premières interventions énergiques des cités dans „les affaires publiques se produisent sur les bords du „Rhin, de la Meuse, et de l’Escaut, ces grands artères „du commerce de la Gaule septentrionale aldus „schrijft Wauters, en M. de Gerlach zegt in zijn „Historie „du Royaume des Pays-Bas’’ C’est le commerce, „c.’est la navigation, ce sontles fréquents rapports avec „l’Orient et 1’]talie, qui ont développé et affermi ces „colosses populaires; la Belgique et particulièrement „les Flandres furent pendant deux siècles le centre des „communications entre l’Orient et 1’ Occident et le „centre de la civilisation entre le Nord et le Midi’’ Evenals Keulen, dank zij hare ligging, de metropóle van den Rijnhandel, zich het vroegst wist te ontwik kelen tot eene der voornaamste steden van Duitschland, zoo wist ook Brugge, dank zij hare ligging aan zee en hare nijvere bevolking zich te ontwikkelen tot de metropóle van Vlaanderen en tot die der Noordzee en reeds ten jare 1036 van Baudouin a la Belle Barbe eene magistrature locale te ontvangen, bestaande uit 13 senatoren, ook wel échevins of schepenen genoemd, met een burgemeester aan 't hoofd. (A. Wauters. I. 277) Onze oudste steden, die, waarin op grond harer gunstige ligging, reeds vroegtijdig handel en scheep vaart tot ontwikkeling waren gekomen, zooals Deventer, Tiel, Utrecht en Zutphen, zij volgden het voorbeeld van Keulen en Brugge, waarmede zij in tal van relatiën stonden, tot in de XlIIde eeuw de vrijheden, rechten en welvaart door haar genoten, bij alle overige grootere of kleinere bevolkings-centra naijver en navolging wekten en deze, in hun streven begunstigd door de politieke toestanden dier dagen, zich beijverden, om, de

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 287