175 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. A. G-. B. Schaijes zegt in zijn: Histoire de 1’Architecture en Bel gique, T IV p. 13: „La charte de commune donnée a la ville de Tournai „par Philippe Auguste en 1187. lui permet, par les articles 39 et 40, „d’établir un beffroi: Praeterea eisdem hominibus tornacensibus con- „cessimus ut campanam habeant in civitate in loco idoneo ad pulsandum „ad voluntatem eorum pro negotius villae.” Hoewel enkele charters, waarbij stedelijke voor rechten verleend zijn, uitdrukkelijk het recht om een gemeente-huis met toren te stichten omschrijven, o. a. het charter van Compiègne, dat van Doornik en dat van Dordrecht, zoo was dit toch slechts bij uitzondering het geval en beschouwde men den bouw van een stede-huis, meest overal als een stilzwijgend gevolg van het ver kregen stad-recht, trouwens, men had eene vergader plaats noodig voor het stedelijk bestuur en voor de rechtspraak, men had eene klok noodig om ter ver gadering te kunnen oproepen en eenen toren ter op hanging dier klok, die, althans daar waar men nog geene gevangenis of „steen” bezat, mede tot bewaar plaats diende van misdadigers. Werd aan eene gemeente wegens opstand of verzet het stad-recht ontnomen, dan werd zij, öf verplicht om, gelijk Hesdin, hare klok te verbrijzelen, öf gelijk in 1227 Cambrai om de klok neer te laten, en den toren tot op den grond toe aftebreken terwijl Laon bij de opheffing van haar stad-recht in 1331, gedwongen werd hare klokken aftestaan aan Philips VI. In het bezit gekomen harer rechten, waren de steden in den aanvang het meest bedacht op hare veiligheid, en om zich tegen overvallen te vrijwaren, door zich het recht te verzekeren tot omwalling of tot ommuring en tot het bezit van grachten en poorten. Aan eigen raadhuizen werd meest eerst later gedachtde overheid

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 289