177 OÜD-HOLLANDSCHE KUNST. vergaderd den gang gebouwd, zooals o. m. het raadhuis uit de Xllde eeuw te Saint-Antoni (Dep. de Tarn-et-Garonne) afgebeeld door Viollet-le-Duc in zijn: „Dictionnaire Raisonné del’Ar- chitecture.” Het bezit eener grootere of kleinere hal of galerij, blijft van nu af het gemeente-huis eigen, en komt voor niet alleen in het oudste, nog bestaande raadhuis van Duitschland, in dat van Dortmund, in Romaanschen stijl in de XIIId e eeuw gebouwd, maar ook in tal van latere raadhuizen in Duitschland en België, en ten onzen in het oude raadhuis van Haarlem, alsook in het vroegere, in 1652 afgebrande, raadhuis van Amsterdam. In de eerste tijden na haar ontstaan, hebben zooals gezegd, onze steden zich waarschijnlijk meerendeels zonder raad- of gemeente-huis beholpen en heeft haar overheid vergaderd, ’t zij in het huis van den Schout, ’t zij in dat van een der poorters of schepenen, gelijk te Ravestein, alwaar tot voor kort geleden de Gemeente raad vergaderde ten huize van den Burgemeester, doch sedert in een vertrek in de Latijnsche school, groot 3.50 bij 5 M., welk vertrek te gelijker tijd tot secre tarie, trouw-, Burgemeesters- en veldwachters-kamer dient, waarom de dubbele lessenaar, als er of getrouwd moet worden, zoolang naar verhuisd. Daar, waar men niet als Haarlem een grafelijk Kasteel bezat, dat welwillend tot stede-huis werd afgestaan, en toch een eigen stede-huis wenschte, werd gelijk te Dordrecht, een eenvoudig houten gebouwtje opgericht, als dat hetwelk Matthijs Balen in zijne Beschrijvinge der Stad Dordrecht heeft afgebeeld en dat volgens hem zou zijn gebouwd op grond van het Privilegie den Poorteren dier stadt ten jare 1284. op 12

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 291