193 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. dit monument te danken hebben, niets medetedeelen, alleen komt in de rekening van 1570, onder de „uijtgeeff'’ nog eene betalinghe voor van 52 §g, 14 sh, 3 p., die als sluitpost van de bouwerie van ’t Stadthuijs over den jare 1568, noch schuldigh gebleven was aan den thesorier Jan Wolf. Het thesorierschap van den Haghe werd in de jaren 15591581 waargenomen door Jan Wolf, die als zoo danig het bewind en het opzicht over den bouw heeft gevoerd, ’t geen blijkt uit eene lastgeving hem van den Hove verstrekt om: „zijne rekeninge te doen, zoo van „de Tresorie als van ’t bewind, ’t geen hij gehad heeft „van ’t bouwen van ’t Stadhuis van den Hage’’. (de Riemer II. blz. 583), terwijl in 1565 twee Commissarissen werden aangewezen, tot het opnemen en sluiten van de rekeninge van „het begonne nieuwe Stadhuis.” Het gemis aan historische gegevens betreffende dezen bouw, is te meer te betreuren, daar dit raadhuis het eerste in ons land is, dat in Renaissance-stijl gebouwd, in dien stijl tevens het meest karakteristiek uitgevoerde is, die te Nijmegen en te Zierikzee, beiden in 1554 gebouwd, zij zijn nog in hoofdzaak gothiek, in ’t Haagsche Schepen-huis evenwel is geen zweem meer van gothische vormen en spreekt alleen nog in het zoo stout toegepaste uitkragings-stelsel een construc tief element uit dien stijl. Welke waren de beweegredenen om het raadhuis in dien nieuwen, toen nog slechts bij uitzondering ten onzen toegepasten stijl, te doen bouwen Ik vermoed, dat ten dezen van overwegenden en van beslissenden invloed is geweest den bouw van het raad huis te Antwerpen: in die toen rijke en machtige koop stad, was den 27sten Februari van het jaar 1561 den 13

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 307