195 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. Vriend! en op geheel Antwerpen destijds van grooten invloed was, terwijl de kleine bovengalerij of Loggia van ons raadhuis, een motief is, dat te Antwerpen langs de geheele breedte van den raadhuis-gevel voorkomt. Hoe ’t zij, of wij dit ontwerp danken aan een’ bouwmeester uit Antwerpen, dan wel aan een’ Hol- landsch bouwmeester, naar Antwerpen gezonden ter opname van het toen in aanbouw zijnde raadhuis aldaar, te ontkennen is het niet, dat die bouw den onzen aldaar onmiddelijk voorafgaande, daarop van doorslag gevenden invloed is geweest. Ontbreken de tresoriers-rekeningen vóór 1 Mei 1570, zoo geven de sedert bestaande, (die van 1571 tot 1584 ontbreken mede) toch slechts bij uitzondering eenig licht over of in de verdere geschiedenis van ons raadhuis, wijl de meeste posten daarin geboekt voor leveringen of arbeidsloonen, zonder nadere omschrijving, in den vorm eener jaarlijksche verzamelpost „voor leveringhe aen ’t Haegsch werck” genoteerd zijn, en dat zgn. Haegsch werck, omvat niet enkel het raadhuis, maar tevens de St. Jacobs-toren, de Vleesch-hal, de bruggen, de molens, de pompen, enz. De rekening van 1570 bevat, behalve eene post van 12 Sch. aan Jan Baersz. Sloetmaecker, „van een sleutel „van ’t Stadhuys en d’ander van de weescamere ge- „maeckt te hebben,” op 1 Augustus, twee posten wegens „betalinge van oosten gedaen alst pardoen van de „Co. Maj. gepubliceerd werde:„die vyer „spelluyden die op ’t Stadt-huys gespeelt hebben, als Dit groot ..pardoen’1 was „de algemeene vergiffenis” welke Hertog Alva. namens den Koning. ..voor alle berouwhebbende ketters” deed af kondigen, doch daarvan bleken zoo talloos velen te zijn uitgesloten, dat de vreugde al zeer spoedig bekoeld was. Zie, Wagenaar: Vaderlandsche Historie. VI deel blz. 316.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 309