197 OUD-HOLLAKDSCHE KUNST. Tobias Gillisz. tijd uitbreiding 9 Ook bij het vroegere Dorps-huis stond een schavot blijkens von nissen van het jaar 1468. waarin gesproken wordt „van een schavot bij de Kake van die Haghe.” De veroordeelde genoot soms de eer om eerst op het „Schavot van de Jurisdictie van het Hof voor dat Heylighe Cruys op die Plaetse in den Haghe aen een staeck gebonden en ten bloede gegeeseld te worden, om daarna al jjeeselend te worden geleid op het schavot van de Jurisdictie van den Haghe en daar met een mijter op het hoofd te kake te staen tot den noen toe. tot de clocke twaelf heeft geslagen. Zie. het Eerste ofl‘ oudste Register van Crimineele Notitiën. Confessiën, Sensentién van den Hove gequotèert ende begonnen in Juli 1464. .clocke van 't Stadthuys”. Terwijl aan Cooperslager, de somme van 35 17 sh. werd betaald „uyt saecke van een gegoten vaen en een cooperen Lippel op den Tlioorn van’t Stadt-huys ende 4 vanen „omme te setten op de schoorsteenen van ’t zelfde .Stadt-huys.” Vóór het stadhuis stond het schavot zooals blijkt uit eene rekening van het jaar 1608, fol. 286, „Betaelt Cornelis „Willemsz. Stolp, de somme van twee ponden „uyt saecke hij en aen ende affgevoerd heeft de paele ende „plancken ende andere gereetschap gediend hebbende „tot het schavot daer men voir 't stadt-huys justitie „op heeft gedaen, blyckende by ordonnantie ende qui- tantie, dus „hyr2 dg. In eene andere post is „sprake van de stellage voor ’tStadt-huys met een „halve galge daerop, om de justitie te doen. Vóór het stadhuis werden jaarlijks de Meiboomen geplaatst, blijkens eene rekening van 1609 „betaelt aen „de soldaten van de garde tot eene vereeringhe, omdat „sy op de Mei-nacht 1609 hebben geplant voor het „Stadhuis van ’s Gravenhage een Meye6 =g „item de corporaels en de buurtwachters 8 =g Begrijpende, dat hun raadhuis allicht in vervolg van r zou behoeven, schijnt het bestuur zich

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 311