209 OUD-IIOLLANDSCHE KUNST. Het beeldhouwwerk dezer verschillende kraagstukken is bijna identiek aan dat van de balk-kraagstukken in het oude Hotel de Moel- nare Van Dale te Antwerpen, gebouwd in 1544. (Zie, L’Art pour Tons. 31e jg., No. 764) kraagstukken door Pieter Coecke van Aelst gebeiteld. 14 en galerij zelfs nog 23 cM. meer bedraagt. Aan dit uit-kraag-motief dankt liet gebouw voor een groot deel zijn eigenaardig effect, liet is een der constructive motieven der Gothiek, door de Renaissance in haar begin gaarne en altijd met succes toegepast, o. a. aan de Canselarij te Leeuwarden (voltooid in 1571) en het laatst, behalve als spelend motief bij tal van kleine geveltjes, te Dordrecht. Gorkum, Haarlem, enz. en het laatst aan het Raadhuis te Bolsward, gebouwd in de jaren 16131616. Op de eenvoudige kapiteelen der vijf pilasters rusten en ontspringen de zware steenen kraagstukken, die bij eene breedte van 37 cM. uit twee op elkaar geplaatste blokken, elk van 34 cM. hoogte bestaan, te zamen ééne doorgaande krachtige ojieflijn vormende, bezijden met fijn sierlijk beeldhouwwerk en van voren met op ’t effect berekende, van de straat af duidelijk te onder kennen uit cartels voorspringende koppen gebeiteld, terwijl de smallere tusschen-kraagstukken eleganter zijn bewerkt en wel met kinder- en engel-figuren staande op de kammen, welke de leeuwekoppen der bovenraam- sluitsteenen dekken. De kroonlijst zelve, zij bestaat uit eene architraaf van 18 cM. dikke platen, lang elk 1.40 M., welke op de kraagstukken vergaaren, en het fries met entable ment en ook de balustrade dragen en van onderen ziende, is die architraaf in paneelvormen, niet bladrozetten ge vuld, bewerkt. Het fries, door triglyphen in velden, zgn. metopen verdeeld, heeft in die metopon, afwisse-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 325