213 OUD-HOLLANDSCHE KUNST. J) Ik had gehoopt nog’ een plan, doorsnede en detail dezer galerij, hierbij te kunnen voegen, doch het Hoofd der Gemeente, het verleenen der vergunning tot het nemen van eenige maten, blijkbaar eene zaak van veel gewicht achtende, vorderde een verzoekschrift op zegel, dat ingekomen, dan misschien in verschillende Commission, nog zou zijn be handeld, om, nadat op het besluit allicht nog sanctie van Hooger Hand zou zijn gevraagd en verkregen, te worden afgedaan eenige weken na de verschijning van dit Jaarboekje dit is de reden dat die details ontbreken. -) Volgens A. W. Kroon: ..Beschrijving van ’s Gravenhage” waren deze vensters vroeger gedicht met geschilderd glaswerk; :t is waarschijn ijk dat ook de ramen der Hal daarmede voorzien waren, de Gemeenten ver eerden elkaar toen dikwijls geschilderde glasvensters en vooral Gouda waar destijds de Gebroeders Crabeth de eerste meesters in de glasschilder kunst waren, deed dit gaarne. Trouwens vrij kostbaar waren die glasvensters niet, want volgens eene nog aanwezige quitantie ontving Wouter Crabeth in 1563 voor het glas dat De galerij heeft eene diepte van 58 cM., is met 4 kruisgewelfjes overdekt en bezijden met gemetselde muurtjes met halfronde doorgangen gesloten, en vormt, met de ter harer wille zoo karakteristiek vooruitsprin gende groote kroonlijst, eene monumentale bekroning, eenig in onze Nederlandsche bouwwerken van af het jaar 1565 tot op het heden gesticht. De zijgevel is in allen deele ondergeschikte!- be handeld, het beeldhouwwerk daaraan tot een minimum, hoofdzakelijk tot de overgangs-stukken van den top bepaald, en alles eenvoudiger gehouden, getuige o m. de strekken boven de ramen, terwijl die gevel evenals de toren, geheel van baksteen is opgetrokken, doch met zandsteenen lijsten en banden. De uitgebouwde achtkante traptoren is het voornaamste element aan deze zijde, door cordon- en kroonlijsten, ten deele in voortzetting of in overeenstemming met die der gevels, in vijf verdiepingen verdeeld, op elke verdieping met ondiepe half ronde nissen op de schuine en met kleine, onder met luiken gesloten venstertjes ?j op de rechte

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 330