232 NOG IETS TER AANVULLING. 9 Inventaris van het oud-archief der provincie Zeeland hl. 49. Dili; Beredeneerde inventaris van de charters en oorkonden der grafelijke regeering 11191574, le afl. 1119—1348, door J. P. van Visvliet, archivaris der Provincie, Middelburg 1880. Het werk loopt slechts tot 5 Aug. 1407. In hetzelfde oorkonden boek no. 321 komt een charter voor met het opschrift „Graaf Floris V, staat aan den abt van Middelburg het patronaatrecht af der kerk van Monster Sive in terra Nord-Hollandia juxta opidum quod appellatur ’s Gravenzande, cum omnibus pertinen- tibus suis, d. i. „Noordholland nevens de stad, die genoemd wordt ’s Gravenzande met al wat er toebehoort” en ontvangt daarvoor dat der kerk van Welle (site in Noord Beve- landia) 8 Sept. 1276. Ook afgeschreven uit gem. reg. E. L. 13 fol. 73, algemeen rijksarchief. Waarom de graaf dien ruil aanging is niet bekend, hij had plaats en sedert dien tijd oefenden de abten van Middelburg het patronaatschap uit over de kerk van Monster, reeds in 1156 bekend; deze beschouwt men als de moederkerk van ’s Gravenzande, Loosduinen, Eyk-en-duinen, Scheveningen en ’s Gravenhage. Dat zulks voor den Haag het geval is daarvoor hebben wij een onwedersprekelijk bewijs, in een orginele schepenbrief op perkament, berustende in het Rijksarchief te Middel burg „ghegeven in ’t jaer ons Heren dertien hondert ende sevene op sinte Margarieten dach (1307, 20 Juli) en welks korten inhoud we hier volgen laten Diederic van den Bale en Oorte Willaem en de ge- meene schepenen in die Haghe verklaren dat sedert die Haghe prochie ute Monster sproet, bi ’t ’s graven Florens tiden en bi sinen toedoene en des abts van Middélborch, die kerke van Monstere getaxeert heeft gesijn voor die kerke in die Haghe en betaelt heeft

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 350