14 der Does, op de van den auteur bezorgde. en eindigt 1 Aug. 1699: eene 3e serie, de Dagbladen, de Mercuriussen en de Almanakken, en last not least de Liederboekjes, Pamfletten en spotschriften, Het is bijna on- noodig te zeggen, dat ik in hoofdzaak bedoelde Haagsche Dag bladen. Mercuriussen, Almanakken en Liederboekjes, en Spot en hekelschriften, hoewel ook die voor andere steden dikwerf iets over den Haag opleveren. Bij de Haagsche Mercuriussen wil ik een oogenblik stil staan. De meest bekende is wel die, welke gemerkt is II. D., en met den titel Haegse Mercurius, behelsende Vermakelijke, Satyrique, Galante, Stigtelyke, Politique, Academische, Emblematique en andere Refle.xien, gemaakt op de voorvallen van desen tijd, van de hand van H. Doedyns verscheen. Die tijd was het jaar 1697Gillis van Limburg was de drukker, die de uitgave voor rekening Het le nummer is gedateerd 7 Augustus 1697. Deze serie loopt tot n° 104 van 2 Aug. 1691; eene 2e serie, nrs 1104 begint met 6 Aug. 1698 nrs 111 begint met 5 Aug. 1699 en eindigt 9 Sept, van dat jaar. Aan den compleeten bundel met het jaar '1698, waarin een gegraveerden voortitel, gemerkt F. de Kaarsgieter inv. et del; Guil. van den Gouwen sculpsit, met dichterlijke verklaring van de prent, een opdracht aan vrouw Venus, en een lofdicht van Jacob Verwey, is toegevoegd een register op de drie series naar de volgorde der nommers. Op de meeste nommers vindt men achteraan ’t adres van J. Ratelband, boekverkooper te Amsterdam: somtijds is diens karakteristiek uithangbord bijgevoegd: «in Huygens werken Enkele andere nommers dragen het adres van Fred. Helm te Amsterdam, en van den drukker Gillis van Limburg, in de Papestr. De le serie kostte «niet meer als 4 gulden». Per nommer werd een stuiver berekend. Als belast met de verzendingen buiten den Haag wordt genoemd Adriaen van Laen, ’t vierde huys van de Groenmarkt. Dat deze Mercurius zeer in den smaak viel bewijst niet alleen het herdrukken van verscheiden nommers om compleete exem plaren te maken, maar ook dat de Erven J. Ratelband en Go te Amsterdam in 1735 een herdruk in drie deelen ter perse deden leggen, voorzien van alphabetischen bladwijzer, en ver meerderd met eenige curieuse stukken, zooals: Uittreksel uit een brief, behelzende eenige aanmerkingen op de Haagsche Mercurius; een contrabrief; Mercurius in den rouw: uitlegging op de Zondagsche bijbelprent van de II. M.St. Lucasdag van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1895 | | pagina 94